We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington N17 Portable Keyed Lock for Wedge-Shaped Slots – Like Keyed
- Tough lock head that fits seamlessly into the latest Dell laptops and tablets with a wedge-shaped lock slot
- Unique lock engagement creates the strongest connection between the lock head and wedge-shaped lock slot
- Hidden PinTM technology is compatible across all of Kensington’s latest locks and includes patented anti-pick, all part of our robust 5mm custom key management solutions that include Master Keyed (K66645EUM), Supervisor Keyed (K66645EUS) and Like Keyed (K66645EUL) options
- Self-coiling steel cable stretches up to 2.3m (7.5ft) or shrinks down to 10.16cm (4in) for easy packing and resists and deters cutting attempts
- Pivot and rotate cable provides superior laptop engagement
- Verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock life cycle, corrosion, key strength and other environmental conditions
- Register & RetrieveTM program offers free and secure cloud-based key replacement
| SKU | K66645EUL |
|---|---|
| EAN | 5028252592963 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Tough lock head
Offering security for devices built with the wedge-shaped lock slot, the 10mm lock head provides trusted protection that only Kensington can provide. The lock head fits slim devices securely while allowing them to remain in complete contact with flat surfaces.

Unique lock engagement
Expanding side ‘hooks’ grab the internal sides of the wedge-shaped lock slot, creating a strong connection between the device frame and the lock to resist and deter theft.

Hidden Pin™ technology
Offers flexible compatibility with all Kensington’s 5mm keying systems, including MicroSaver® 2.0 and ClickSafe® 2.0 locks, so you can leverage Kensington’s custom keying solutions across your organisation. Supported by Kensington’s proven anti-pick Hidden Pin™ Technology, the N17 Portable Keyed Lock delivers protection with flexibility.

Self-coiling steel cable
Offering the same level of cut resistance and theft resistance as thicker cables, the carbon steel cable with plastic sheath offers security and greater mobility with 2.3m (7.5ft) of cable that can shrink down to 10.16cm (4in) for easy packing and better mobility.

Pivot and rotate cable
Fully rotating cable creates greater freedom of movement, eliminating awkward angles and allowing you to insert your key with complete ease.

Verified and tested
Engineered to Kensington’s rigorous specifications and third-party standards in torque/pull, foreign implements, lock life cycle, corrosion, key strength and other environmental conditions.

Register & Retrieve™
Kensington’s online key registration program that allows for quick, secure and easy key replacement if keys are ever lost or stolen.
Unique lock engagement creates the strongest connection between the lock head and wedge-shaped lock slot
Hidden Pin™ technology is compatible across all of Kensington’s latest locks and includes patented anti-pick, all part of our robust 5mm custom key management solutions that include Master Keyed (K66645EUM), Supervisor Keyed (K66645EUS) and Like Keyed (K66645EUL) options
Self-coiling steel cable stretches up to 2.3m (7.5ft) or shrinks down to 10.16cm (4in) for easy packing and resists and deters cutting attempts
Pivot and rotate cable provides superior laptop engagement
Verified and tested for industry-leading standards in torque/pull, foreign implements, lock life cycle, corrosion, key strength and other environmental conditions
Register & Retrieve™ program offers free and secure cloud-based key replacement
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package type | Polybag |
| Country of origin | Taiwan |
| Lock type | Key |
| Cable length | 2.28 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Certification | REACH, WEEE, RoHS |
| Cable lock security features | Like Keyed |
| Best uses | Laptop |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Locking | Yes |
| Lock type | Key |
| Cable length | 2.28 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Material | Carbon steel |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | REACH, WEEE, RoHS |
| Cable lock security features | Like Keyed |
| Best uses | Laptop |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2.28 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Width | 10.5 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 10.5 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 200 g |
| Colour | |
| Product colour | Black, Silver |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package type | Polybag |
| Manual | Yes |
| Package weight | 200 g |
| Material | |
| Material | Carbon steel |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |