We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Juice JUI-CBL-LIGHT-TYPEC2-MAQ 2 m Blue
SKU
JUICBLLIGHTTYPEC2MAQ
- MFI Certified - This means our cables are approved by Apple
- Sustainable ZERO WASTE packaging
- Supports Power Delivery Faster Charging
- One Year Warranty
- Bold Design & Great quality
Category: Lightning Cables
| Connector 2 | USB A |
|---|---|
| Connector 1 | Lightning |
| Cable length | 2 m |
| SKU | JUICBLLIGHTTYPEC2MAQ |
| EAN | 5060771196468 |
| Manufacturer | Juice |
| Availability | Out of Stock |
Charge your iPhone or iPad with the 2 metre Juice USB-C to Apple Lightning Cable.
It is a must have for all of your iPhone & iPad charging needs. The Juice MFI Approved lightning charge and sync cable is compatible with all iPhones & iPads from iPhone 5 & iPad 4's generation onwards.
With the 2m cable length you won't be glued to plug, giving you a little extra space while you charge – perfect to pop your device on the arm of the sofa!
With USB-C Power to Apple Lightning, this is the ultimate cable to charge your iPhone. Coupled with our USB-C 20W Power Delivery Charger – experience the fastest charging experience.
Did you know our packaging is made from 100% recycled materials & is 100% recyclable too?
It is a must have for all of your iPhone & iPad charging needs. The Juice MFI Approved lightning charge and sync cable is compatible with all iPhones & iPads from iPhone 5 & iPad 4's generation onwards.
With the 2m cable length you won't be glued to plug, giving you a little extra space while you charge – perfect to pop your device on the arm of the sofa!
With USB-C Power to Apple Lightning, this is the ultimate cable to charge your iPhone. Coupled with our USB-C 20W Power Delivery Charger – experience the fastest charging experience.
Did you know our packaging is made from 100% recycled materials & is 100% recyclable too?
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Blue |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Power | |
| Power | 20 W |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Mfi |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Mfi |