We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Janam Technologies XP30 handheld mobile computer 240 x 320 pixels Touchscreen 280 g Black
SKU
XP30N-1NCLYC00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
XP30 - TFT QVGA 240x320, Freescale i.MX21 266MHz, 32MB SDRAM, Palm OS 5.4.9 Garnet, microSD, Scan, 280g
Category: Handheld Mobile Computers
| Processor | Freescale |
|---|---|
| WiFi | No |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | XP30N-1NCLYC00 |
| Manufacturer | Janam Technologies |
| Availability | Out of Stock |
The XP30 is the world's first fully-featured rugged mobile computer that scans barcodes and runs the latest version of the Palm OS. A brilliant, color, quarter-VGA display and blazing Freescale™ architecture make the XP30 a best-of-breed, rugged, barcode-scanning, mobile computer, while its list price makes it impossible to ignore.
For customers who want to extend the reach and capability of their mobile Palm applications, the XP30 has the horsepower to execute mission-critical, data collection tasks at the point of business activity. And for customers who are ready to switch to the Palm OS for its simplicity and its durability, the XP30 is a platform that pays for itself twice as fast as comparable devices.
For customers who want to extend the reach and capability of their mobile Palm applications, the XP30 has the horsepower to execute mission-critical, data collection tasks at the point of business activity. And for customers who are ready to switch to the Palm OS for its simplicity and its durability, the XP30 is a platform that pays for itself twice as fast as comparable devices.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 262144 colours |
| Display viewable area (HxV) | 55 x 75 mm |
| Display | TFT |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Memory | |
| Internal memory | 0.032 GB |
| Internal memory type | SDRAM |
| Flash memory | 0.064 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 0.266 GHz |
| Built-in processor | i.MX21 |
| Processor family | Freescale |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | No |
| Camera | |
| Second camera | No |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution | 752 x 480 pixels |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 1.1 |
| Infrared data port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Keyboard layout | Numeric |
| Certification | GS, NOM, FCC, AS/NZS CISPR, UL |
| Software | |
| Operating system installed | Palm OS 5.4.9 |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 146 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Weight | 280 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Relative humidity | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 122 °F |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Data transmission | |
| Infrared data port | Yes |
| Bluetooth | No |
| Technical details | |
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Keyboard layout | Numeric |
| Input type | Stylus |
| Certification | GS, NOM, FCC, AS/NZS CISPR, UL |