We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Janam Technologies XP20 handheld mobile computer 160 x 160 pixels Touchscreen 280 g Black
SKU
XP20N-0PMLYC00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
XP20 - 160x160 LCD, 32MB SDRAM, Freescale i.MX21, 266MHz, microSD, 3.7V 2000mAh Li-ion, 280g
Category: Handheld Mobile Computers
| Processor | Freescale |
|---|---|
| WiFi | No |
| Built-in camera | No |
| SKU | XP20N-0PMLYC00 |
| Manufacturer | Janam Technologies |
| Availability | Out of Stock |
Janam designed the XP20 to execute mission-critical, data collection tasks in the enterprise. Every element of the product's form and function has a purpose. For example, the XP20 Series' custom, "bright-white", monochrome display was created because it offers the same 160x160 screen resolution as legacy Palm OS products, thereby facilitating application migration across hardware platforms.
At the same time, the XP20 Series also delivers significant improvements over legacy Palm OS products, each one aimed at extending the product's reach into the enterprise. Customers no longer need to compromise on features like numeric keypad, 2D barcode scanning, permanent memory backup of applications and data, keypad backlighting, battery capacity and many more.
At the same time, the XP20 Series also delivers significant improvements over legacy Palm OS products, each one aimed at extending the product's reach into the enterprise. Customers no longer need to compromise on features like numeric keypad, 2D barcode scanning, permanent memory backup of applications and data, keypad backlighting, battery capacity and many more.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | Monochrome |
| Display | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| External display | No |
| Display resolution | 160 x 160 pixels |
| Memory | |
| Internal memory | 0.032 GB |
| Internal memory type | SDRAM |
| Flash memory | 0.064 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 0.266 GHz |
| Built-in processor | i.MX21 |
| Processor family | Freescale |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | No |
| Camera | |
| Video recording | No |
| Second camera | No |
| Built-in flash | No |
| Built-in camera | No |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 1.1 |
| Infrared data port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CSA C22.2, GS, NOM, FCC, ICES-003, RSS 210, UL |
| Software | |
| Operating system installed | Palm OS 5.4.9 |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 146 mm |
| Height | 32.5 mm |
| Weight | 280 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Relative humidity | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 122 °F |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Data transmission | |
| Infrared data port | Yes |
| Bluetooth | No |
| Technical details | |
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Input type | Stylus |
| Certification | CSA C22.2, GS, NOM, FCC, ICES-003, RSS 210, UL |