We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Panasonic Adapter
SKU
14201-40
- MPN: 14201-40
- Original and authentic, manufacturer made accessory.
- The Jabra LINKTM 14201-40 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Panasonic Deskphones KX-NT553 & 556 and KX-DT543 & 546.
Category: Headphone/Headset Accessories
| Product type | EHS adapter |
|---|---|
| SKU | 14201-40 |
| EAN | 5706991017274 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Out of Stock |
Control your Panasonic phone from your Jabra headset. The Jabra LINK 14201-40 enables remote Electronic Hook Switch Control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Panasonic IP Deskphone KX-NT553 & 556 and Digital Deskphones KX-DT543 & 546. Jabra wireless headsets with EHS functionality boost productivity as they provide the user with the ability to answer and end a call, while away from their desk.
The Jabra LINK™ 14201-40 enables remote Electronic Hook Switch control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Panasonic deskphones KX-NT553 & 556 and KX-DT543 & 546.
The Jabra LINK™ 14201-40 enables remote Electronic Hook Switch control (EHS) with Jabra wireless headsets and the Panasonic deskphones KX-NT553 & 556 and KX-DT543 & 546.
| Features | |
|---|---|
| Electronic hook switch (EHS) | Yes |
| Unified communications | No |
| Technical details | |
| Package weight | 30 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 g |