We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Pro 130 CP4 paper shredder 54 dB 40.5 cm White
SKU
225152
Category: Paper Shredders
| Working width | 405 mm |
|---|---|
| Credit cards shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| SKU | 225152 |
| EAN | 4011335013661 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
The multi functional shredder destroys paper, cds, dvds, floppy disks, staples, paper clips and credit cards. Integrated Auto Reverse Function for easy removal of jammed paper. User friendly thanks to i-control®.
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
| Technical details | |
|---|---|
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 3.8 x 36 mm |
| Shredding capacity | 19 sheets |
| Security level (paper) | 3 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 54 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 130 L |
| Working width | 40.5 cm |
| Features | |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 3.8 x 36 mm |
| Shredding capacity | 19 sheets |
| Security level (paper) | 3 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 54 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 130 L |
| Working width | 40.5 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1100 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 660 x 430 x 1020 mm |
| Weight | 60 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 660 x 430 x 1020 mm |