We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Pacmaster S paper shredder 68.5 dB 42.5 cm Grey
SKU
347901
Category: Paper Shredders
| Working width | 425 mm |
|---|---|
| Paper shredding | Yes |
| SKU | 347901 |
| EAN | 4011335006533 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
The Packaging Material Shredder produces high-quality packaging material free-of-charge, economical and reliable: PacMaster converts cardboard cartons into "free" large-volume stuffing mats suitable for packing the most sensitive goods for transport. The expensive disposal of used cardboard is eliminated. - Mounted on rollers for flexible use - Manual ON/OFF control - Sheet steel housing
| Technical details | |
|---|---|
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 10800 mm/min |
| Noise level | 68.5 dB |
| Product colour | Grey |
| Working width | 42.5 cm |
| Features | |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 10800 mm/min |
| Noise level | 68.5 dB |
| Product colour | Grey |
| Working width | 42.5 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 3900 W |
| Power requirements | 400V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 690 x 470 x 950 mm |
| Weight | 140 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 400V |
| Dimensions (WxDxH) | 690 x 470 x 950 mm |