We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Crypto 45 CC6 paper shredder Cross shredding 55 dB 26 cm Silver, White
SKU
278292
Category: Paper Shredders
| Working width | 260 mm |
|---|---|
| Paper shredding | Yes |
| Shredding type | Cross shredding |
| SKU | 278292 |
| EAN | 4011335011612 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
Integrated Auto Reverse Function for easy removal of jammed paper. User friendly thanks to i-control® function control. Silentec®: innovative sound dampening principle and EcoLogic for more energy efficiency. DLS Dynamic Load Sensor for long-term, trouble-free use.
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
| Technical details | |
|---|---|
| Shredding type | Cross shredding |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 4800 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 4.5 mm |
| Shredding capacity | 5 sheets |
| Security level (paper) | 6 |
| Noise level | 55 dB |
| Product colour | Silver, White |
| Basket volume | 45 L |
| Working width | 26 cm |
| Features | |
| Shredding type | Cross shredding |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 4800 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 4.5 mm |
| Shredding capacity | 5 sheets |
| Security level (paper) | 6 |
| Noise level | 55 dB |
| Product colour | Silver, White |
| Basket volume | 45 L |
| Working width | 26 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 700 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 450 x 390 x 660 mm |
| Weight | 34 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 450 x 390 x 660 mm |