We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Crypto 120 CC5 paper shredder Cross shredding 57 dB 31 cm
SKU
227282
Category: Paper Shredders
| Working width | 310 mm |
|---|---|
| Credit cards shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| SKU | 227282 |
| EAN | 4011335011490 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
The multi functional shredder destroys paper, staples and credit cards. Integrated Auto Reverse Function for easy removal of jammed paper. User friendly thanks to i-control® function control, User lock. Silentec®: innovative sound dampening principle and EcoLogic for more energy efficiency.
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
| Technical details | |
|---|---|
| Shredding type | Cross shredding |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 12 mm |
| Shredding capacity | 10 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 57 dB |
| Basket volume | 120 L |
| Working width | 31 cm |
| Features | |
| Shredding type | Cross shredding |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 12 mm |
| Shredding capacity | 10 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 57 dB |
| Basket volume | 120 L |
| Working width | 31 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1800 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 540 x 400 x 980 mm |
| Weight | 47 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 540 x 400 x 980 mm |