We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Crypto 100 CP7 paper shredder 56 dB 26 cm White
SKU
224192
Category: Paper Shredders
| Working width | 260 mm |
|---|---|
| SKU | 224192 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
Guarantees absolute data security accoding to NSA standard. High performance. Large collecting bin in dustproof cabinet. Comfortable operation. Auto reverse when overloaded.
- Mounted on rollers for flexible use
- On/off control via keypad
- Material: shock resistant plastic,metal
- Mounted on rollers for flexible use
- On/off control via keypad
- Material: shock resistant plastic,metal
| Technical details | |
|---|---|
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 4.5 mm |
| Shredding capacity | 6 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Noise level | 56 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 100 L |
| Working width | 26 cm |
| Features | |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 4.5 mm |
| Shredding capacity | 6 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Noise level | 56 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 100 L |
| Working width | 26 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1500 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 490 x 440 x 900 mm |
| Weight | 43 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 490 x 440 x 900 mm |