We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus Crypto 100 CP6 paper shredder 56 dB 26 cm White
SKU
224182
Category: Paper Shredders
| Working width | 260 mm |
|---|---|
| Credit cards shredding | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| SKU | 224182 |
| EAN | 4011335013531 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
Guarantees absolute data security. High performance. Large collecting bin in dustproof cabinet. Comfortable operation. Auto reverse when overloaded.
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
- Dustproof enclosed cabinet
- Mounted on rollers for flexible use
- Material: shock resistant plastic, wood
| Technical details | |
|---|---|
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 12 mm |
| Shredding capacity | 9 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 56 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 100 L |
| Autostop on jamming | Yes |
| Working width | 26 cm |
| Features | |
| Shredding staples | Yes |
| Shredding paper clips | Yes |
| Shredding CDs | Yes |
| Paper shredding | Yes |
| Credit cards shredding | Yes |
| Shredding speed | 8400 mm/min |
| Shredding size | 0.8 x 12 mm |
| Shredding capacity | 9 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Reverse | Yes |
| Noise level | 56 dB |
| Product colour | White |
| Basket volume | 100 L |
| Autostop on jamming | Yes |
| Working width | 26 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1100 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 490 x 440 x 900 mm |
| Weight | 43 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 490 x 440 x 900 mm |