We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intimus 007 SL paper shredder 70 dB 30 cm Grey
SKU
689112
Category: Paper Shredders
| Working width | 300 mm |
|---|---|
| Paper shredding | Yes |
| SKU | 689112 |
| EAN | 4011335003143 |
| Manufacturer | Intimus |
| Availability | Out of Stock |
Guarantees absolute data security accoding to NSA standard. High performance. Large collecting bin in dustproof cabinet. Comfortable operation. Auto reverse when overloaded.
- Mounted on rollers for flexible use
- On/off control via keypad
- Material: shock resistant plastic,metal
- Mounted on rollers for flexible use
- On/off control via keypad
- Material: shock resistant plastic,metal
| Technical details | |
|---|---|
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 6000 mm/min |
| Shredding size | 0.65 x 5 mm |
| Shredding capacity | 10 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Noise level | 70 dB |
| Product colour | Grey |
| Basket volume | 175 L |
| Working width | 30 cm |
| Features | |
| Paper shredding | Yes |
| Shredding speed | 6000 mm/min |
| Shredding size | 0.65 x 5 mm |
| Shredding capacity | 10 sheets |
| Security level (paper) | 5 |
| Noise level | 70 dB |
| Product colour | Grey |
| Basket volume | 175 L |
| Working width | 30 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 2000 W |
| Power requirements | 230V |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 700 x 550 x 1120 mm |
| Weight | 170 kg |
| Other features | |
| Power requirements | 230V |
| Dimensions (WxDxH) | 700 x 550 x 1120 mm |