We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intellinet Patch Panel, Cat6a, FTP, 12-Port, Desktop, Shielded, 90° Top-Entry Punch Down Blocks, Black
SKU
720915
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Patch Panel, Cat6a, FTP, 12-Port, Desktop, Shielded, 90° Top-Entry Punch Down Blocks, Black
- Solid and reliable terminations for copper cable, featuring a minimum of 3-micron gold-plated jack contacts
- Top-entry punch-down blocks to simplify installation
- Compatible with Krone punch-down tools
- Supports 23 to 26 AWG stranded and solid wire
- For use with fully shielded twisted pair (FTP) Cat6a network cable
- Ideal for Ethernet, Fast Ethernet and Gigabit Ethernet network applications
Category: Patch Panels
| SKU | 720915 |
|---|---|
| EAN | 0766623720915 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Cat6a Shielded Desktop Patch Panel - proper network connections, no rack or cabinet required
The Intellinet Network Solutions Cat6a Shielded Desktop Patch Panel helps IT staff create the right Cat6a-compliant network for their organization. Whether wiring connection points for all compatible equipment or adding more ports to the network with the latest Ethernet cabling standard available, the Cat6a Shielded Patch Panel helps the network grow and evolve. The panel is designed for fully shielded twisted-pair Cat6a wires, and compatible Krone punch-down tools will help get ports wired quickly. The Intellinet Network Solutions Cat6a Shielded Desktop Patch Panel adheres to current industry standards.
The Intellinet Network Solutions Cat6a Shielded Desktop Patch Panel helps IT staff create the right Cat6a-compliant network for their organization. Whether wiring connection points for all compatible equipment or adding more ports to the network with the latest Ethernet cabling standard available, the Cat6a Shielded Patch Panel helps the network grow and evolve. The panel is designed for fully shielded twisted-pair Cat6a wires, and compatible Krone punch-down tools will help get ports wired quickly. The Intellinet Network Solutions Cat6a Shielded Desktop Patch Panel adheres to current industry standards.
| Network | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat6a |
| AWG wire size | 23/24/25/26 |
| Ports quantity | 12 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE FCC |
| Certificates | |
| Certification | CE FCC |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -40 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 212 mm |
| Weight | 868 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 128 mm |
| Features | |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE FCC |
| Technical details | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UL |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |