We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel Xeon 7120A processor 1.24 GHz 30.5 MB L2 Tray
SKU
SC7120A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel® Xeon Phi™ Coprocessor 7120A
(16GB, 1.238 GHz, 61 core)
(16GB, 1.238 GHz, 61 core)
Category: Processors
| Box | No |
|---|---|
| Processor cores | 61 |
| Processor family | Intel Xeon Phi |
| Processor lithography | 22 nm |
| SKU | SC7120A |
| EAN | 0675901274944 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Xeon |
Delivers over a teraFLOPS (floating-point operations per second) of double-precision peak performance. Additionally, as compared with Intel® Xeon® processor E5 family-based servers, the Intel® Xeon Phi™ coprocessor delivers up to 2.3 times higher peak FLOPS and up to 3 times more performance per watt and up to 7 times better performance on certain financial services applications.
Applications can support both Intel® Xeon® processors and Intel® Xeon Phi™ coprocessors which use common languages, models, and familiar and standard development tools, so there’s no need to learn new languages or tools.
Leverage the compute flexibility of Intel® Xeon Phi™ coprocessors to either use in Intel® Xeon® processors to accelerate processing of highly parallel code, or create independent, high-performance computing compute nodes with its own IP address and can run applications independently—unlike a basic accelerator.
Applications can support both Intel® Xeon® processors and Intel® Xeon Phi™ coprocessors which use common languages, models, and familiar and standard development tools, so there’s no need to learn new languages or tools.
Leverage the compute flexibility of Intel® Xeon Phi™ coprocessors to either use in Intel® Xeon® processors to accelerate processing of highly parallel code, or create independent, high-performance computing compute nodes with its own IP address and can run applications independently—unlike a basic accelerator.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 1.24 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Knights Corner |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 352 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Processor cache | 30.5 MB |
| Processor ARK ID | 80555 |
| Processor model | 7120A |
| Processor threads | 61 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 1.33 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor family | Intel® Xeon Phi™ |
| Processor cores | 61 |
| Processor series | Intel Xeon Phi Coprocessor 7100 Series |
| Processor cache type | L2 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 16 GB |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 352 GB/s |
| Memory channels | Hexadeca-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Technical details | |
| Cache memory | 30.5 MB |
| Intel® Turbo Boost Technology | 1.0 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Supported instruction sets | IMCI |
| Embedded options available | No |
| Product type | Processor |
| Processor cache | 31232 KB |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Status | Discontinued |
| Product name | Intel Xeon Phi Co 7120A (16GB, 1.238 GHz, 61 core) |
| Processor series | Intel Xeon Phi Coprocessor 7100 Series |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q2'14 |
| Processor cache type | L2 |
| Born on date | Q2'14 |
| Maximum memory | 16 GB |
| Processor brand name | Intel Xeon |
| Last change | 63903513 |
| Product family | Intel Xeon Phi Coprocessor x100 Product Family |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Processor ARK ID | 80555 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Supported instruction sets | IMCI |
| Embedded options available | No |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8471500150 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 3A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| PCI Express CEM revision | 2.0 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 1.0 |
| Packaging data | |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471500150 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 356 mm |
| Package height | 79 mm |
| Other features | |
| Cache memory | 30.5 MB |
| Maximum internal memory | 16384 MB |
| Maximum internal memory | 16 GB |