We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel SSD DC P4601, 4TB 2.5" PCI Express 3.1 3D1 TLC NVMe
SKU
SSDPE7KE040T701
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SSD DC P4601 Series (4.0TB, 2.5in PCIe 3.1 x4, 3D1, TLC) 7mm
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | 3D1 TLC |
| SSD capacity | 4000 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | SSDPE7KE040T701 |
| EAN | 0735858336611 |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D1 TLC |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | PCI Express 3.1 |
| Component for | Server/workstation |
| SSD ARK ID | 957358 |
| NVMe | Yes |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D1 TLC |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 3.1 |
| Component for | Server/workstation |
| SSD ARK ID | 957358 |
| NVMe | Yes |
| NAND flash type | TLC (Triple Level Cell) |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory type | 3D1 TLC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.1 |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 7 mm |
| Other features | |
| Product colour | Silver |