We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel NUC NUC7I3BNK UCFF Black, Grey i3-7100U BGA 1356 2.4 GHz
SKU
BOXNUC7I3BNK
Category: PC/Workstation Barebones
| Chassis type | UCFF |
|---|---|
| Product colour | Black,Grey |
| Power supply type | External AC adapter |
| Wi-Fi | Yes |
| SKU | BOXNUC7I3BNK |
| EAN | 0503203708853 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NUC |
Get ready for truly immersive entertainment. The Intel® NUC Kit NUC7i3BNK is built with a dual-core 7th Generation Intel® Core™ i3 processor. So whether you’re streaming the latest movie or need to finish that last minute presentation, you’ve got the performance to handle it with ease. With dual-array front microphones you can take full advantage of Windows® 10 and Cortana. Now you’ve got your own digital personal assistant to keep you on time to appointments, help you send email, or find that new recipe. Intel® NUC Kit NUC7i3BNK also supports 4K at 60 Hz via an HDMI 2.0 port. A multi-color LED ring lets you personalize your NUC with the look you want.
| Motherboard | |
|---|---|
| Motherboard form factor | UCFF |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Kaby Lake |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor generation | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Memory | |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 34.1 GB/s |
| ECC | No |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Removable memory card slot | microSDXC with UHS-I support |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Maximum graphics card memory | 32768 MB |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 3 |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Maximum graphics card memory | 32768 MB |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 620 |
| Audio | |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| Ports & interfaces | |
| Consumer infrared headers | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 6 |
| M.2 card slot (storage) | 22x42/80 |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1, 1x4, 2x2, 4x1 |
| Design | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| ARK ID | 95069 |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black, Grey |
| Chassis type | UCFF |
| Certification | RoHS, WEEE |
| Status | Launched |
| Performance | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| Intel Visual BIOS | Yes |
| Intel Express BIOS update | Yes |
| BIOS type | EEPROM |
| Number of displays supported | 3 |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Operating system installed | No |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Consumer infrared Rx sensor | Yes |
| Supported RAID configuration | N/A |
| Processor special features | |
| Intel Visual BIOS | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Express BIOS update | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
|---|---|
| DC input voltage | 12-19 DC |
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Technical details | |
| BIOS type | EEPROM |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Quick start guide | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Chassis type | UCFF |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ARK ID | 95069 |
| Internal I/O | |
| Number of SATA connectors | 2 |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, WEEE |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Features | |
| Number of displays supported | 3 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 35 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Processor included | Intel® Core™ i3-7100U Processor (3M Cache, 2.40 GHz) |
| Other features | |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| Embedded options available | Yes |
| Number of SATA connectors | 2 |
| Chassis type | UCFF |
| Processor ARK ID | 95442 |