We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel NUC BOXNUC8I5BEK2 PC/workstation barebone UCFF Black i5-8259U BGA 1528 2.3 GHz
SKU
BOXNUC8I5BEK2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core i5-8259U (6M Cache, up to 3.80 GHz), 2 x DDR4 SO-DIMM, Gigabit LAN, WLAN, Bluetooth, HDMI 2.0a, USB-C (DP1.2), 4 x USB 3.0
Category: PC/Workstation Barebones
| Chassis type | UCFF |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power supply type | External AC adapter |
| Wi-Fi | Yes |
| SKU | BOXNUC8I5BEK2 |
| EAN | 0503203713369 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NUC |
Intel® Optane™ Memory Supported
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits in between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness. When combined with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage. Intel® Optane™ memory requires specific hardware and software configuration.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® HD Audio Technology
Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) is capable of playing back more channels at higher quality than previous integrated audio formats. In addition, Intel® HD Audio has the technology needed to support the latest and greatest audio content.
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits in between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness. When combined with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage. Intel® Optane™ memory requires specific hardware and software configuration.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® HD Audio Technology
Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) is capable of playing back more channels at higher quality than previous integrated audio formats. In addition, Intel® HD Audio has the technology needed to support the latest and greatest audio content.
| Motherboard | |
|---|---|
| Motherboard form factor | UCFF |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i5 |
| Processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 28 W |
| L3 cache | 6 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | i5-8259U |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Coffee Lake |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 38.4 GB/s |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 38.4 GB/s |
| ECC | No |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Removable memory card slot | microSDXC with UHS-I support |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Video | |
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| Maximum graphics card memory | 32768 MB |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 3 |
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| Maximum graphics card memory | 32768 MB |
| On-board graphics card model | Intel Iris Plus Graphics 655 |
| Audio | |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Ports & interfaces | |
| Consumer infrared headers | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0a |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Internal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 6 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| M.2 card slot (storage) | 2242/2280 |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Design | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| ARK ID | 126147 |
| On/off switch | Yes |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| LED indicators | HDD, Power |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Certification | CISPR 32, FCC, ICES, EN, ETSI EN, AS/NZS, VCCI, KN, CNS, RoHS, WEEE |
| Product family | Intel® NUC Kits |
| Product series | Intel® NUC Kit with 8th Generation Intel® Core™ Processors |
| Product codename | BEAN CANYON |
| Status | Launched |
| Performance | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Intel Visual BIOS | Yes |
| Intel Express BIOS update | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| BIOS type | EEPROM |
| Number of displays supported | 3 |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Operating system installed | No |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i5 |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-bit), Windows 10 (64-bit) |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.5 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Consumer infrared Rx sensor | Yes |
| Processor special features | |
| Intel Visual BIOS | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Express BIOS update | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| DC input voltage | 12 - 19 V |
| AC adapter output voltage | 12 - 19 V |
| Power supply type | External AC adapter |
| Technical details | |
| BIOS type | EEPROM |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Processor cores | 4 |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | UCFF |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ARK ID | 126147 |
| Internal I/O | |
| Number of SATA connectors | 2 |
| Certificates | |
| Certification | CISPR 32, FCC, ICES, EN, ETSI EN, AS/NZS, VCCI, KN, CNS, RoHS, WEEE |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Indication | |
| LED indicators | HDD, Power |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| Operating system installed | No |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-bit), Windows 10 (64-bit) |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Features | |
| Number of displays supported | 3 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 36 mm |
| Packaging content | |
| Processor included | Intel® Core™ i5-8259U Processor (6M Cache, up to 3.80 GHz) |
| Other features | |
| DC input voltage | 12 - 19 V |
| Embedded options available | No |
| Number of SATA connectors | 2 |
| Chassis type | UCFF |
| Processor ARK ID | 135935 |
| Additional headers | CEC, 2x USB2.0, FRONT_PANEL |
| Launch date | Q3'18 |