We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel NUC BLKNUC7I3DNH2E PC/workstation barebone UCFF Black BGA 1356 i3-7100U 2.4 GHz
SKU
BLKNUC7I3DNH2E
Category: PC/Workstation Barebones
| Chassis type | UCFF |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power supply type | External AC adapter |
| Wi-Fi | Yes |
| SKU | BLKNUC7I3DNH2E |
| EAN | 0735858349840 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NUC |
| PDF URLs |
View PDF |
Intel® Optane™ Memory Supported
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits in between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness. When combined with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage. Intel® Optane™ memory requires specific hardware and software configuration.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Rapid Storage Technology
Intel® Rapid Storage Technology provides protection, performance, and expandability for desktop and mobile platforms. Whether using one or multiple hard drives, users can take advantage of enhanced performance and lower power consumption. When using more than one drive the user can have additional protection against data loss in the event of hard drive failure. Successor to Intel® Matrix Storage Technology.
Intel® Virtualization Technology (VT-x)
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
Intel® Optane™ memory is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits in between system memory and storage to accelerate system performance and responsiveness. When combined with the Intel® Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage. Intel® Optane™ memory requires specific hardware and software configuration.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Rapid Storage Technology
Intel® Rapid Storage Technology provides protection, performance, and expandability for desktop and mobile platforms. Whether using one or multiple hard drives, users can take advantage of enhanced performance and lower power consumption. When using more than one drive the user can have additional protection against data loss in the event of hard drive failure. Successor to Intel® Matrix Storage Technology.
Intel® Virtualization Technology (VT-x)
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
| Motherboard | |
|---|---|
| Motherboard form factor | UCFF |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3 |
| Processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Kaby Lake |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor generation | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Memory | |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Video | |
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2,2.5 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 2 |
| RAID levels | 0, 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 2 |
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 620 |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Ports & interfaces | |
| Serial port via internal header | Yes |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0a |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| M.2 card slot (wireless) | 22x30 (key E) slot |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 4 |
| M.2 card slot (storage) | 2280 (M-key) |
| Graphics output | Dual HDMI 2.0a, 4-lane eDP 1.4 |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1, 1x4, 2x2, 4x1 |
| Design | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| ARK ID | 122498 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Product family | Intel® NUC Kits |
| Product series | Intel® NUC Kit with 7th Generation Intel® Core™ Processors |
| Product codename | Dawson Canyon |
| Status | Launched |
| Performance | |
| Motherboard form factor | UCFF |
| BIOS type | EEPROM |
| Number of displays supported | 2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Operating system installed | No |
| Number of processors supported | 1 |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3 |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*|Windows 10 IoT Enterprise* |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Harmonized System (HS) code | 8471500150 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Supported RAID configuration | 2.5" HDD/SSD + M.2 SATA SSD (RAID-0 RAID-1) |
| Processor special features | |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel ME Firmware Version | 11.7 |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| DC input voltage | 12 - 24 V |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 65 W |
| Technical details | |
| BIOS type | EEPROM |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | No |
| RAID levels | 0, 1 |
| Processor cores | 2 |
| Chassis type | UCFF |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ARK ID | 122498 |
| Internal I/O | |
| Number of SATA connectors | 2 |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*|Windows 10 IoT Enterprise* |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Features | |
| Number of displays supported | 2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471500150 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 52 mm |
| Packaging content | |
| Processor included | Intel® Core™ i3-7100U Processor (3M Cache, 2.40 GHz) |
| Other features | |
| DC input voltage | 12 - 24 V |
| Embedded options available | Yes |
| Number of SATA connectors | 2 |
| HDD size | 2.5" |
| Chassis type | UCFF |
| Processor ARK ID | 95442 |
| Additional headers | Front_panel (PWR, RST, 5V, 5Vsby, 3.3Vsby); HDMI_CEC; Internal 2x2 power connector |
| Launch date | Q3'17 |