We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel NUC 11 1.8 GHz Intel® Celeron® 4 GB
SKU
BKCM11EBC4W
Category: Embedded Computers
| Internal memory | 4 GB |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card | No |
| Processor family | Intel Celeron |
| SKU | BKCM11EBC4W |
| EAN | 0735858466257 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
TPM Version
TPM (Trusted Platform Module) is a component that provides hardware level security upon system boot-up via stored security keys, passwords, encryption and hash functions.
Intel® ME Firmware Version
Intel® Management Engine Firmware (Intel® ME FW) uses built-in platform capabilities and management and security applications to remotely manage networked computing assets out-of-band.
Intel vPro® Platform Eligibility ‡
The Intel vPro® platform is a set of hardware and technologies used to build business computing endpoints with premium performance, built-in security, modern manageability and platform stability.
TPM
Trusted Platform Module (TPM) is a component on the desktop board that is specifically designed to enhance platform security above-and-beyond the capabilities of today's software by providing a protected space for key operations and other security critical tasks. Using both hardware and software, the TPM protects encryption and signature keys at their most vulnerable stages - operations when the keys are being used unencrypted in plain-text form.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) ‡
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It offers improved manageability by limiting downtime and maintaining productivity by isolating computing activities into separate partitions.
TPM Version
TPM (Trusted Platform Module) is a component that provides hardware level security upon system boot-up via stored security keys, passwords, encryption and hash functions.
Intel® ME Firmware Version
Intel® Management Engine Firmware (Intel® ME FW) uses built-in platform capabilities and management and security applications to remotely manage networked computing assets out-of-band.
Intel vPro® Platform Eligibility ‡
The Intel vPro® platform is a set of hardware and technologies used to build business computing endpoints with premium performance, built-in security, modern manageability and platform stability.
TPM
Trusted Platform Module (TPM) is a component on the desktop board that is specifically designed to enhance platform security above-and-beyond the capabilities of today's software by providing a protected space for key operations and other security critical tasks. Using both hardware and software, the TPM protects encryption and signature keys at their most vulnerable stages - operations when the keys are being used unencrypted in plain-text form.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | 6305 |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor threads | 2 |
| Processor lithography | 10 nm |
| Memory types supported by processor | LPDDR4x-SDRAM |
| Configurable TDP-up frequency | 1.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 15 W |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| ECC | No |
| Supported memory types | LPDDR4x-SDRAM |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Number of displays supported | 4 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Status | Launched |
| Software | |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*|Windows 10 IoT Enterprise*|Linux* |
| Processor special features | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel ME Firmware Version | 15 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |