We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel DC P4500 4 TB Ruler PCI Express NVMe 3D TLC
SKU
SSDPERKX040T701
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SSD DC P4500 Series 4.0TB, Ruler PCIe 3.1 x4, 3D1, TLC
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | Ruler |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 4000 GB |
| SKU | SSDPERKX040T701 |
| EAN | 0735858341646 |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Availability | Out of Stock |
Cloud Inspired. Storage Optimized.
Highly efficient capacities enable more work per server to reduce TCO while increasing agility for cloud infrastructures.
Optimized for Cloud Storage Efficiency
This cloud-inspired SSD is built with an entirely new NVMe* controller, optimized for read intensive workloads and designed to maximize CPU utilization. With the Intel SSD DC P4500 Series, data centers can increase users, add more services, and perform more workloads per server. Now you can store more and know more.
Outstanding Quality and Reliability
With industry-leading quality and reliability, you can be confident your drives are available and your data is protected. Support for data-at-rest encryption minimizes the likelihood of data breaches, while industry-leading end-to-end data protection reduces the chance of silent data errors.
Advanced Manageability and Serviceability
Built with advanced manageability features such as NVMe-MI, the Intel SSD DC P4500 Series allows you to remotely monitor, manage and remediate across more device states and streamline essential services.
Highly efficient capacities enable more work per server to reduce TCO while increasing agility for cloud infrastructures.
Optimized for Cloud Storage Efficiency
This cloud-inspired SSD is built with an entirely new NVMe* controller, optimized for read intensive workloads and designed to maximize CPU utilization. With the Intel SSD DC P4500 Series, data centers can increase users, add more services, and perform more workloads per server. Now you can store more and know more.
Outstanding Quality and Reliability
With industry-leading quality and reliability, you can be confident your drives are available and your data is protected. Support for data-at-rest encryption minimizes the likelihood of data breaches, while industry-leading end-to-end data protection reduces the chance of silent data errors.
Advanced Manageability and Serviceability
Built with advanced manageability features such as NVMe-MI, the Intel SSD DC P4500 Series allows you to remotely monitor, manage and remediate across more device states and streamline essential services.
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Lithography | 32 nm |
| Performance | |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Rapid Start Technology | No |
| Intel High Endurance Technology (HET) | No |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| SSD ARK ID | 128487 |
| SSD usage tag | Data center |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 4600 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Write speed | 1900 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Random write (100% span) | 51200 IOPS |
| Random read (100% span) | 626600 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Lithography | 32 nm |
| Write latency | 11 µs |
| Read latency | 8 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| Data transmission | |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Write speed | 1900 MB/s |
| Random write (100% span) | 51200 IOPS |
| Random read (100% span) | 626600 IOPS |
| Write latency | 11 µs |
| Read latency | 8 µs |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Server/workstation |
| SSD ARK ID | 128487 |
| SSD usage tag | Data center |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 4600 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Write speed | 1900 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Random write (100% span) | 51200 IOPS |
| Random read (100% span) | 626600 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Lithography | 32 nm |
| Write latency | 11 µs |
| Read latency | 8 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| SSD form factor | Ruler |
| Market segment | Server |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (read) | 14 W |
| Power consumption (idle) | 4 W |
| Brand-specific features | |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Rapid Start Technology | No |
| Intel High Endurance Technology (HET) | No |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Intel® Remote Secure Erase | No |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® SSD DC P4500 Series |
| Product codename | Cliffdale |
| Intel Rapid Start Technology version | 0.00 |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | Ruler |
| Market segment | Server |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® SSD DC P4500 Series |
| Product codename | Cliffdale |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 225 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Intel High Endurance Technology (HET) | No |
| Hardware encryption | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | Ruler |
| Market segment | Server |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Intel Rapid Start Technology version | 0.00 |
| Status | Launched |
| SSD weight | 225 g |
| SSD shock | 1,000 G (Max) at 0.5 msec |
| SSD power consumption (idle) | 4W |
| SSD power consumption (active) | 18W write, 13W read |
| SSD hardware encryption | AES 256 bit |
| SSD endurance rating | 4.6 PBW |
| Sequential writing speed | 1900 MB/s |
| Sequential reading | 3300 MB/s |
| Launch date | Q1'18 |
| Drive capacity | 4 TB |
| Last change | 63903513 |
| Remote Secure Erase (RSE) technology version | 0.00 |
| Other features | |
| Product colour | Silver |
| Status | Launched |
| SSD weight | 225 g |
| SSD shock | 1,000 G (Max) at 0.5 msec |
| SSD power consumption (idle) | 4W |
| SSD power consumption (active) | 18W write, 13W read |
| SSD hardware encryption | AES 256 bit |
| SSD endurance rating | 4.6 PBW |
| Sequential writing speed | 1900 MB/s |
| Sequential reading | 3300 MB/s |
| Launch date | Q1'18 |
| Drive capacity | 4 TB |
| Last change | 63903513 |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® SSD DC P4500 Series |
| Product codename | Cliffdale |
| Intel Rapid Start Technology version | 0.00 |
| Remote Secure Erase (RSE) technology version | 0.00 |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |