We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel Core i7-6700K processor 4 GHz 8 MB Smart Cache Tray
SKU
CM8066201919901
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel® Core™ i7-6700K Processor
(8M Cache, up to 4.20 GHz)
(8M Cache, up to 4.20 GHz)
Category: Processors
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Core i7 |
| SKU | CM8066201919901 |
| EAN | 0675901346405 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Core |
| Product Series | i7 |
Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) delivers two processing threads per physical core. Highly threaded applications can get more work done in parallel, completing tasks sooner.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Intel® Small Business Advantage provides small businesses with out-the-box features to enhance the security and productivity of their small business with software monitor, data backup and restore, USB port blocker, health center and wireless display.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) continues from the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization adding new support for I/O-device virtualization. Intel VT-d can help end users improve security and reliability of the systems and also improve performance of I/O devices in virtualized environments.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery.
Intel® Small Business Advantage provides small businesses with out-the-box features to enhance the security and productivity of their small business with software monitor, data backup and restore, USB port blocker, health center and wireless display.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Skylake |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor ARK ID | 88195 |
| Processor model | i7-6700K |
| Processor threads | 8 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Compatible chipsets | Intel® B150, Intel® H110, Intel® H170, Intel® Z170, Intel Q150, Intel® Q170 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Stepping | R0 |
| Number of QPI links | 0 |
| Bus type | DMI |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor code | SR2BR |
| Processor series | Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Generation | 6th Generation |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1866,1333,2133,1600 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP), DisplayPort, HDMI, DVI |
| On-board graphics card maximum resolution (DisplayPort) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card ID | 1912 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| Maximum graphics card memory | 64 GB |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Technical details | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor code | SR2BR |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |
| Product type | Processor |
| Processor cache | 8192 KB |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Video decoding | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | Yes |
| Status | Discontinued |
| Processor series | Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Number of graphics cores | 2 |
| Maximum resolution & refresh rate (VGA) | N/A |
| Maximum resolution & refresh rate (Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| Maximum resolution & refresh rate (HDMI) | 4096x2304@24Hz |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q3'15 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Bus type units | GT/s |
| Bus bandwidth | 8 |
| Maximum memory | 64 GB |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Processor brand name | Intel Core i7 Intel Core i7 Processor |
| Last change | 63903513 |
| Maximum resolution (WiDi) | 1080p |
| Product family | 6th Generation Intel Core i7 Processors |
| Maximum graphics card memory | 64 GB |
| Processor ID | 0x1912 |
| Bus speed | 8 GT/s |
| Features | |
| On-board graphics card ID | 1912 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 88195 |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor code | SR2BR |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | Yes |
| Intel® Memory Protection Extensions (Intel® MPX) | Yes |
| Intel® Optane™ Memory Ready | No |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0 frequency | 4.2 GHz |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 64 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 44 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 87 g |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Package width | 44 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 87 g |
| Other features | |
| Video decoding | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Processor code | SR2BR |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |