We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intel Core i7-6700K processor 4 GHz 8 MB Smart Cache Box
SKU
BX80662I76700K
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel® Core™ i7-6700K Processor
(8M Cache, up to 4.20 GHz)
(8M Cache, up to 4.20 GHz)
Category: Processors
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Core i7 |
| SKU | BX80662I76700K |
| EAN | 0675901352451 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Core |
| Product Series | i7 |
Looking for the perfect processor
to build your gaming rig? Want to game and stream at the same time? And want to edit your action videos and photos? We got you covered - Intel is proud to announce its 6th Generation Intel® Core™ Desktop processor family - (codename Skylake). If it is performance you crave then these are the processors that you have been waiting for. The flagship desktop Intel® Core™ i7-6700K desktop processor has a quad-core base frequency of 4GHz, 8MB of cache memory and support for up to 64GB in DDR4 RAM memory. Additionally, it is unlocked so that you can squeeze every last bit of performance out of it.
to build your gaming rig? Want to game and stream at the same time? And want to edit your action videos and photos? We got you covered - Intel is proud to announce its 6th Generation Intel® Core™ Desktop processor family - (codename Skylake). If it is performance you crave then these are the processors that you have been waiting for. The flagship desktop Intel® Core™ i7-6700K desktop processor has a quad-core base frequency of 4GHz, 8MB of cache memory and support for up to 64GB in DDR4 RAM memory. Additionally, it is unlocked so that you can squeeze every last bit of performance out of it.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Skylake |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor ARK ID | 88195 |
| Processor model | i7-6700K |
| Processor threads | 8 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Stepping | R0 |
| Number of QPI links | 0 |
| Bus type | DMI2 |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor series | Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Generation | 6th Generation |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,2133 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP), DisplayPort, HDMI, DVI |
| On-board graphics card maximum resolution (DisplayPort) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card ID | 1912 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics card refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| Maximum graphics card memory | 64 GB |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Technical details | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |
| Product type | Processor |
| Processor cache | 8192 KB |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Video decoding | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Status | Discontinued |
| Processor series | Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Number of graphics cores | 2 |
| Maximum resolution & refresh rate (VGA) | N/A |
| Maximum resolution & refresh rate (Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| Maximum resolution & refresh rate (HDMI) | 4096x2304@24Hz |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q3'15 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Bus type units | GT/s |
| Bus bandwidth | 8 |
| Born on date | Q3'15 |
| Maximum memory | 64 GB |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Processor brand name | Intel Core i7 Intel Core i7 Processor |
| Last change | 63903513 |
| Maximum resolution (WiDi) | 1080p |
| Product family | 6th Generation Intel Core i7 Processors |
| Maximum graphics card memory | 64 GB |
| Processor ID | 0x1912 |
| Bus speed | 8 GT/s |
| Features | |
| On-board graphics card ID | 1912 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Thermal Design Power (TDP) | 91 W |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 88195 |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Intel® Small Business Advantage (Intel® SBA) | No |
| Intel® Memory Protection Extensions (Intel® MPX) | Yes |
| Intel® Optane™ Memory Ready | No |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel® Smart Cache | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0 frequency | 4.2 GHz |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 64 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 37.5 mm |
| Package depth | 37.5 mm |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Package width | 37.5 mm |
| Package depth | 37.5 mm |
| Other features | |
| Video decoding | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |