We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 8GB MICRO SDHC MLC FLASH CL4 UHS 1
SKU
INMSDH8G4V2
- For use in SDHC compliant devices including: digital cameras, camcorders, MP3 players, Satellite Navigation systems, digital photo frames, DAB radios, tablets, laptops and netbooks
- MLC Flash
- Protective case included (INSDH8G4V2)
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
| Flash card type | MicroSD |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| SKU | INMSDH8G4V2 |
| EAN | 5039014165691 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Great for compatible smartphones, digital cameras, tablets and MP3 players.
microSDHC memory cards from Integral are a great accessory for your compatible smartphone, digital camera, tablet PC and MP3 player.
microSDHC memory cards from Integral are a great accessory for your compatible smartphone, digital camera, tablet PC and MP3 player.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 8 GB |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 8 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 92 mm |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 12 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | UKCA |