We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 4TB - 4000GB SSD M.2 2280 NVME 1.4 PCIe Gen4 x4 R-7200MB/s W-6200MB/s IOPS R-950K W-1400K TBW 1760 ADVANTAGE PRO-2
SKU
INSSD4TM2280G4AP2X
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4TB - 4000GB SSD M.2 2280 NVME 1.4 PCIe Gen4 x4 R-7200MB/s W-6200MB/s IOPS R-950K W-1400K TBW 1760 ADVANTAGE PRO-2
- Get the added Advantage:
- Lightning-fast Gen4 performance up
- to 7200MB/s read, 6200MB/s write
- (Sequential Speed), and up to 950K
- I0PS read, 1400K IOPS write (Random
- Speed)
- Reliable Cooling without a Heatsink :
- Equipped with the latest 2024 Flash
- and Controller innovations, the
- Advantage Pro-2 SSD utilises run
- cooler technology eliminating the
- need for a heatsink. Ideal for Sony
- PlayStation 5 and PCs.
- Built for top-tier gaming and high?performance PCs: Incredibly short
- load times for an insane gaming
- experience. Also Ideal for smooth
- video and photo editing, 3D
- rendering, machine & deep learning
- and VR.
- Compatible with a wide range of motherboards: GIGABYTE, MSI, ASUS ROG, ASUS TUF GAMING, MAG
- Ideal for customised game builds
- Aesthetic design
- Comes with a sturdy metal case.
- 5-year warranty or TBW whichever is earlier applies
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | INSSD4TM2280G4AP2X |
|---|---|
| EAN | 5055288451469 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Out of Stock |
The Integral Advantage Pro-2 Gen4 SSD range uses the latest generation of flash and controller technology with run cooler functionality, delivers ultimate performance. Reaching speeds of up to 7200MB/s read, 6200MB/s write speeds and up to 950K read & 1400K write IOPS.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 4 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 7200 MB/s |
| Write speed | 6200 MB/s |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 950000 IOPS |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 2400 |
| SSD capacity | 4 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 7200 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 6200 MB/s |
| Protection features | Shock resistant |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 950000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 5.65 W |
| Power consumption (read) | 5.7 W |
| Operating voltage | 3.47 V |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 2400 |
| SSD capacity | 4 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 7200 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 6200 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random read (4KB) | 950000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Protection features | Shock resistant |
| SSD form factor | M.2 |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 1.2 mm |
| Package weight | 63 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Protection features | Shock resistant |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 1.2 mm |
| Package weight | 63 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |