We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECURE PASSWORD 256 AES FIPS 197 COURIER
SKU
INFD16GCOU3.0-197
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECURE PASSWORD 256 AES FIPS 197 COURIER
- Certified to FIPS 197 - High-level information security standard approved by the U.S. Government
- Brute-Force Password Attack Protection - Data is automatically erased after 6 failed access attempts. The data and encryption key are securely destroyed and the crypto drive is reset
- Auto-lock - The crypto drive will automatically encrypt all data and lock when removed from a PC/Mac or when the screen saver or "computer lock" function is activated on the host PC/Mac
- Secure Entry - Data cannot be accessed without the correct high-strength alphanumeric 8-16 character password. A password hint option is available. The password hint cannot match the password
- SuperSpeed USB 3.0 - Transfer all your confidential files and folders faster than ever before. Works on both PC & Mac
- Zero Footprint - No software installation is required before use, simple & easy to setup with no licencing or subscription fees
- Mandatory AES 256-bit Hardware Encryption - Superior protection vs. software encryption and ensures all data stored on the drive is secure
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD16GCOU3.0-197 |
| EAN | 5055288423985 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Fast and secure solution for transferring your sensitive documents and files. 256-bit hardware encryption ensures strong security.
Integral Courier FIPS 197 encrypted USB 3.0 flash drive is a fast and secure solution for transferring your sensitive documents, photos, music, videos and other kinds of data. 256-bit hardware encryption ensures strong security, while the distinctive translucent blue case makes the drive an attractive accessory.
Compatible with Windows XP / Vista / 7 / 8.1 / 10, Mac OS X and all popular desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, ACER, Samsung, HP and more.
Speeds based on internal testing, performance may vary based on system configuration.
Integral Courier FIPS 197 encrypted USB 3.0 flash drive is a fast and secure solution for transferring your sensitive documents, photos, music, videos and other kinds of data. 256-bit hardware encryption ensures strong security, while the distinctive translucent blue case makes the drive an attractive accessory.
Compatible with Windows XP / Vista / 7 / 8.1 / 10, Mac OS X and all popular desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, ACER, Samsung, HP and more.
Speeds based on internal testing, performance may vary based on system configuration.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 140 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 16 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 140 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Cap |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Time-out function | Yes |
| Lock-out function | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 25 g |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 13.5 mm |
| Package weight | 25 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 and Mac OS X |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 115 mm |