We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 128GB SSD 2.5INCH SATA 3 PSEUDO SLC -45 +85 INDUSTRIAL
SKU
INIS25128GPSLC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
128GB SSD 2.5INCH SATA 3 PSEUDO SLC -45 +85 INDUSTRIAL
- For use in mSATA SSD compatible industrial devices
- Extended temperature range for use in industrial applications
- Long-lasting Pseudo SLC (pSLC) flash memory
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | pSLC |
| SSD capacity | 128 GB |
| SKU | INIS25128GPSLC |
| EAN | 5055288442290 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Out of Stock |
Integral mSATA MO-300 SSD built with long-lasting Pseudo SLC (pSLC) flash memory and an extended temperature range for use in industrial applications.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 128 GB |
| Memory type | pSLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 505 MB/s |
| Write speed | 175 MB/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| NVMe | No |
| TBW rating | 2116 |
| SSD capacity | 128 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 505 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 175 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | pSLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Certification | CE, FCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| NVMe | No |
| TBW rating | 2116 |
| SSD capacity | 128 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 505 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 175 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | pSLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Design | |
| Certification | CE, FCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 50 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Package weight | 58 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 58 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| ECC | Yes |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |