We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
InLine USB 2.0 Cable Type A male / B male beige 2m
SKU
34518H
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
InLine USB 2.0 Cable Type A male / B male beige 2m
- USB A male to USB B male
- Double shielded cable
- Compatible with USB 2.0 standards
- Supports data transfer rates up to 480Mbit/s
- Resealable PE blister with EAN code label
Category: USB Cables
| SKU | 34518H |
|---|---|
| EAN | 4043718027781 |
| Manufacturer | InLine |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
InLine® High Speed USB 2.0 ( Universal Serial Bus ) cable for data transfer with a maximum speed of 480Mbit/s. This cable is compatible with all USB 2.0 and USB 1.1 and USB 1.0 interface devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Beige |
| Cable type | USB 2.0 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 54 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 54 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 58 g |
| Packaging data | |
| Package volume | 300 cm³ |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 58 g |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Beige |
| Other features | |
| Product colour | Beige |
| Cable type | USB 2.0 |
| Logistics data | |
| Package volume | 300 cm³ |