We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Woolenex Case
SKU
INOM100750-BLP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Woolenex Case for AirPods Pro (1st & 2nd generation), Blush Pink
- 360-degree protection against impacts, bumps, and scratches
- Exterior crafted with a Woolenex overlay
- Fabric-wrapped case designed with injection-molded Bayer Makrolon polycarbonate
- Allows wireless charging with Wireless Charging Case for AirPods Pros (2nd gen)
Category: Headphone/Headset Accessories
| Product type | Case |
|---|---|
| SKU | INOM100750-BLP |
| EAN | 0810006546026 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
The Incase AirPods Pros (2nd generation) Case with Woolenex is a lightweight, form-fitting case is crafted with refined, durable Woolenex - a lightweight fabric blend with excellent abrasion and weather resistance that adds an element of sophisticated style while protecting the glossy Wireless Charging Case from scuffs and scratches
| Features | |
|---|---|
| Product type | Case |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyester |
| Product colour | Pink |
| Compatibility | AirPods Pro (1st & 2nd generation) |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Technical details | |
| Product type | Case |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate (PC), Polyester |
| Product colour | Pink |
| Compatibility | AirPods Pro (1st & 2nd generation) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 30.5 mm |
| Height | 73.7 mm |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |