We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Wireless Mobile Mouse 1850
SKU
U7Z-00043
- Designed by MicrosoftTM
- Use with either your left or right hand — the ambidextrous design makes it comfortable either way
- Scroll wheel – move through documents and web pages quickly, smoothly, and efficiently
- Comfort and portability – compact design made to fit in your hand, wherever you go
- Plug-and-go nano transceiver – leave the nano transceiver plugged in for quick connectivity, or safely stow it in the mouse when you’re on the go
- Use for up to six months without having to change batteries
Category: Mice
| SKU | U7Z-00043 |
|---|---|
| EAN | 0650450269108 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Comfortable, colorful, portable. The Wireless Mobile Mouse 1850, Designed by Microsoft™, is made for life on the go. With built-in transceiver storage and a comfortable, ambidextrous design, its scroll wheel and compact silhouette make it ideal for creativity on your terms.
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities.
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 5 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 5 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 5 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Purple |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Silicone |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Weight | 90 g |
| Product colour | Purple |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Silicone |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 5 m |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 100 mm |
| Depth | 58.1 mm |
| Height | 38.2 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 90 g |
| Connectivity technology | Wireless |