We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Wireless Desktop 850 keyboard Mouse included Universal RF Wireless QWERTY Italian Black
SKU
PY9-00009
Category: Keyboards
| SKU | PY9-00009 |
|---|---|
| EAN | 0650450267920 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Wireless Freedom and Security at an Affordable Price
Enjoy the freedom and convenience of wireless technology. Confidently roam up to 15 feet away from your PC while maintaining a strong wireless connection. Or, take the mouse separately to use with a laptop while traveling—the tiny transceiver conveniently snaps into the bottom of the mouse when it’s time to pack up and go. Setting up the keyboard and mouse is simple—just insert the batteries, plug in the tiny transceiver, and start typing! This keyboard also has Advanced Encryption Standard (AES), which is designed to help protect your information by encrypting your keystrokes.
Reliable wireless connection
Enjoy the 2.4-gigahertz (GHz) wireless technology, which delivers a reliable connection with up to a 15 foot range, with virtually no interference.
Advanced Encryption Standard (AES) 128-Bit Encryptio
n
This keyboard features Advanced Encryption Standard (AES) technology, which is designed to help protect your information by encrypting your keystrokes. Each keyboard is permanently paired with its receiver at the factory—no key information is ever shared over the air.
Windows shortcut keys
Quickly access frequently used tools, like the calculator, zoom and audio controls by using shortcut keys.
Designed for comfort – in either hand
Superior comfort that’s designed to fit your right or left hand.
Microsoft optical technology
Precise optical tracking technology provides highly responsive cursor control.
Snap-in transceiver
Plug the wireless receiver into your computer’s USB port when you’re ready to work. Then snap it into the bottom of your mouse when you travel, and the mouse will automatically turn off.
Scroll wheel
Move through documents and webpages quickly.
Power switch
Turn off your mouse to extend battery life.
Windows start screen key
Simply press the Windows start screen key to view your apps and start screen.
Longer battery life
Experience fewer interruptions with up to 15 months of battery life for your keyboard.
Enjoy the freedom and convenience of wireless technology. Confidently roam up to 15 feet away from your PC while maintaining a strong wireless connection. Or, take the mouse separately to use with a laptop while traveling—the tiny transceiver conveniently snaps into the bottom of the mouse when it’s time to pack up and go. Setting up the keyboard and mouse is simple—just insert the batteries, plug in the tiny transceiver, and start typing! This keyboard also has Advanced Encryption Standard (AES), which is designed to help protect your information by encrypting your keystrokes.
Reliable wireless connection
Enjoy the 2.4-gigahertz (GHz) wireless technology, which delivers a reliable connection with up to a 15 foot range, with virtually no interference.
Advanced Encryption Standard (AES) 128-Bit Encryptio
n
This keyboard features Advanced Encryption Standard (AES) technology, which is designed to help protect your information by encrypting your keystrokes. Each keyboard is permanently paired with its receiver at the factory—no key information is ever shared over the air.
Windows shortcut keys
Quickly access frequently used tools, like the calculator, zoom and audio controls by using shortcut keys.
Designed for comfort – in either hand
Superior comfort that’s designed to fit your right or left hand.
Microsoft optical technology
Precise optical tracking technology provides highly responsive cursor control.
Snap-in transceiver
Plug the wireless receiver into your computer’s USB port when you’re ready to work. Then snap it into the bottom of your mouse when you travel, and the mouse will automatically turn off.
Scroll wheel
Move through documents and webpages quickly.
Power switch
Turn off your mouse to extend battery life.
Windows start screen key
Simply press the Windows start screen key to view your apps and start screen.
Longer battery life
Experience fewer interruptions with up to 15 months of battery life for your keyboard.
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | Italian |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), HIPS |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), HIPS |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
| Service life of battery | 15 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 58.42 x 114.3 x 40.64 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 454.66 x 157.48 x 27.94 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |