We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Sculpt Ergonomic mouse Office RF Wireless
SKU
L6V-00003
- Designed by MicrosoftTM
- Advanced ergonomic design that encourages a natural hand and wrist posture
- Reduces pressure on the carpal tunnel area by placing the wrist in a natural, comfortable position
- Thump scoop is designed to help maintain the correct ergonomic hand and wrist position over time
- One-touch Windows button for quick access to the Start Menu
- Isolated back button for faster navigation
- Seamless four-way scroll — left, right, up an down — for quick navigation and precision control
Category: Mice
| SKU | L6V-00003 |
|---|---|
| EAN | 0650450267272 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Made for all-day creativity, the Sculpt Ergonomic Mouse, Designed by Microsoft™, enhances alignment while maximizing wrist comfort. Shaped to encourage a more natural hand, wrist, and forearm posture, the mouse features a four-way scroll wheel as well as a Windows button for one-touch efficiency.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Silicone |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC), Silicone |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| USB Type-C charging port | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Depth | 99.1 mm |
| Height | 55.9 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |