We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Sculpt Ergonomic keyboard Office RF Wireless QWERTY German Black
SKU
5KV-00004
Category: Keyboards
| SKU | 5KV-00004 |
|---|---|
| EAN | 0650450265117 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Unique design for comfort and functionality
With its modern, ergonomic design, Sculpt Ergonomic Keyboard sets the standard for support and comfort. It keeps your hands and arms in a relaxed position as you work, helping you feel refreshed after a day at your desk without soreness or injury.
Protection for your joints
Sculpt Ergonomic Keyboard is built on advanced ergonomic principles, with a split keyboard layout that keeps wrists and forearms in a relaxed position, and a cushioned palm rest that protects against inflammation and repetitive stress injuries. The domed keyboard shape works to reduce and correct excessive wrist pronation that can cause pain and limited mobility.
Following the body’s natural lines
The natural arc layout follows the curve of your fingertips for a more natural way of typing. The reverse-tilt design positions the keyboard at the correct angle to give you a neutral wrist position.
With its modern, ergonomic design, Sculpt Ergonomic Keyboard sets the standard for support and comfort. It keeps your hands and arms in a relaxed position as you work, helping you feel refreshed after a day at your desk without soreness or injury.
Protection for your joints
Sculpt Ergonomic Keyboard is built on advanced ergonomic principles, with a split keyboard layout that keeps wrists and forearms in a relaxed position, and a cushioned palm rest that protects against inflammation and repetitive stress injuries. The domed keyboard shape works to reduce and correct excessive wrist pronation that can cause pain and limited mobility.
Following the body’s natural lines
The natural arc layout follows the curve of your fingertips for a more natural way of typing. The reverse-tilt design positions the keyboard at the correct angle to give you a neutral wrist position.
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 3 m |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon, Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon, Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 3 m |
| Features | |
| Wireless range | 3 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 1.6 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.1 x 18.3 x 4.4 mm |
| Keyboard weight | 836 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 228 x 392 x 59 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver weight | 1.6 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.1 x 18.3 x 4.4 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver weight | 1.6 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.1 x 18.3 x 4.4 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |