We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop keyboard Mouse included Office RF Wireless QWERTY Nordic Black
SKU
L5V-00009
Category: Keyboards
| SKU | L5V-00009 |
|---|---|
| EAN | 0650450267159 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Advanced ergonomic design
Sculpt Ergonomic Desktop is built on advanced ergonomic principles, with a split keyboard layout that keeps wrists and forearms in a relaxed position, and a cushioned palm rest to provide wrist support. The domed keyboard shape works to reduce and correct wrist pronation that can cause pain and limited mobility.
True comfort for lasting productivity
Sculpt Ergonomic Desktop is designed for productivity, with an eye on ergonomic excellence. By providing a relaxed, comfortable computing experience, it enables you to work without the stress, strain, and discomfort of other keyboards and mice you may have used in the past.
It’s all in the angles
The natural arc keyboard layout follows the curve of your fingertips for a more natural way of typing. Reverse tilt design positions the keyboard at the correct angle to give you a straight, neutral wrist position. Additionally, the shape of the mouse is designed for maximum wrist comfort. Plus its Windows button provides one-touch access to the Windows 8 Start screen.
Sculpt Ergonomic Desktop is built on advanced ergonomic principles, with a split keyboard layout that keeps wrists and forearms in a relaxed position, and a cushioned palm rest to provide wrist support. The domed keyboard shape works to reduce and correct wrist pronation that can cause pain and limited mobility.
True comfort for lasting productivity
Sculpt Ergonomic Desktop is designed for productivity, with an eye on ergonomic excellence. By providing a relaxed, comfortable computing experience, it enables you to work without the stress, strain, and discomfort of other keyboards and mice you may have used in the past.
It’s all in the angles
The natural arc keyboard layout follows the curve of your fingertips for a more natural way of typing. Reverse tilt design positions the keyboard at the correct angle to give you a straight, neutral wrist position. Additionally, the shape of the mouse is designed for maximum wrist comfort. Plus its Windows button provides one-touch access to the Windows 8 Start screen.
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | Nordic |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 3 m |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon, Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Wrist rest | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon, Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 3 m |
| Features | |
| Wireless range | 3 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 2.5 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.7 x 27.5 x 4.5 mm |
| Mouse weight | 155 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 74.9 x 98.2 x 56.7 mm |
| Keyboard weight | 842 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 392 x 228 x 59 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver weight | 2.5 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.7 x 27.5 x 4.5 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver weight | 2.5 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 13.7 x 27.5 x 4.5 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |