We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Sculpt Comfort Desktop keyboard Mouse included Office RF Wireless QWERTY German Black
SKU
L3V-00008
Category: Keyboards
| SKU | L3V-00008 |
|---|---|
| EAN | 0650450267036 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Designed for comfort
The Sculpt Comfort Keyboard is packed with ergonomic features including a contoured keyset, removable padded palm rest, and palm lift. These features are designed to encourage a more natural, relaxed positioning of the arms, hands and wrist, providing greater comfort and helping to avoid injury during extended use.
Built for productivity
Microsoft believes in the constant pursuit of excellence, and is always looking for ways to improve the comfort and productivity of our hardware. The new split spacebar with backspace functionality on the Sculpt Comfort Keyboard is the perfect example. Research shows that 90 percent of people use only their right thumb to hit the space bar, and that the backspace key is one of the most frequently used keys on a keyboard. Knowing this, Microsoft Hardware designers built a larger, split spacebar that includes a backspace bar on the left-hand side. The new design helps improve typing speed and provide improved comfort.
Perfect for Windows 8
The Sculpt Comfort Keyboard is equipped with hotkeys that give you one-touch access to some of the most commonly used functions in Windows 8, so you can search, share, or access your settings in the blink of an eye.
The Sculpt Comfort Keyboard is packed with ergonomic features including a contoured keyset, removable padded palm rest, and palm lift. These features are designed to encourage a more natural, relaxed positioning of the arms, hands and wrist, providing greater comfort and helping to avoid injury during extended use.
Built for productivity
Microsoft believes in the constant pursuit of excellence, and is always looking for ways to improve the comfort and productivity of our hardware. The new split spacebar with backspace functionality on the Sculpt Comfort Keyboard is the perfect example. Research shows that 90 percent of people use only their right thumb to hit the space bar, and that the backspace key is one of the most frequently used keys on a keyboard. Knowing this, Microsoft Hardware designers built a larger, split spacebar that includes a backspace bar on the left-hand side. The new design helps improve typing speed and provide improved comfort.
Perfect for Windows 8
The Sculpt Comfort Keyboard is equipped with hotkeys that give you one-touch access to some of the most commonly used functions in Windows 8, so you can search, share, or access your settings in the blink of an eye.
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Nylon |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
|---|---|
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Scroll | Yes |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 68.58 x 111.76 x 40.64 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 452.12 x 213.36 x 35.56 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Width | 213 mm |
| Depth | 453 mm |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |