We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Modern Wireless Headset
SKU
8JR-00004
- Designed by MicrosoftTM
- Comfortable on-ear design with lightweight, padded ear cups for all-day wear
- Convenient on-ear call controls including mute, volume, and the Microsoft Teams button
- Background noise-reducing microphone
- Increased call clarity with high-quality, stereo speakers optimized for voice
- Flip-to-mute microphone with a status light to easily see whether you can be heard or not
- Join meetings at the touch of a button
- Easy setup and management
- Long-lasting rechargeable battery life with up to 50 hours of music listening time or up to 30 hours of voice calling
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 8JR-00004 |
|---|---|
| EAN | 0650450265230 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Understated design with comfort at its core. The Modern Wireless Headset, Designed by Microsoft™, is made for a fast connection with high-quality audio. Featuring a noise-reducing microphone, wireless connection, and intuitive on-ear call controls for added convenience.
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Sound pressure level (max) | 91 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 91 dB |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Continuous audio playback time | 50 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 136 g |
| Width | 164 mm |
| Height | 172 mm |
| Depth | 60 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Sound pressure level (max) | 91 dB |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Continuous audio playback time | 50 h |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Warranty card | Yes |