We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Modern Mobile Mouse
SKU
KTF-00105
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wireless, Bluetooth 4.0, ABS, Aluminum, Ice Blue
- Designed by MicrosoftTM
- Thin and lightweight design delivers the precise navigation you’re looking for without the weight of a traditional full-size mouse
- Smooth, comfortable, streamlined scrolling
- Wireless freedom without the cords — enjoy a cleaner, more minimalist workspace while carrying less when you’re on-the-go
- Wirelessly connect to your MacOS 10.7/8/9+ or Windows 11 Home/Pro and Windows 10 PC via Bluetooth®
- BlueTrackTM Technology combines the power of optical with laser precision for seamless tracking and navigation on nearly any surface
Category: Mice
| SKU | KTF-00105 |
|---|---|
| EAN | 0650450271316 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Made for the movements of every day, the Modern Mobile Mouse, Designed by Microsoft™, is lightweight, low-profile and designed to quickly connect. Compact and without the bulk of a traditional mouse, it offers several colorways to match your setup.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Purpose | Office |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Purpose | Office |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | BlueTrack |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 11 Home, Windows 11 Pro |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 11 Home, Windows 11 Pro |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 61 mm |
| Depth | 25.4 mm |
| Height | 106.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |