We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Bluetooth keyboard Universal QWERTY English Black
SKU
QSZ-00004
- Designed by MicrosoftTM
- Enjoy the freedom of wireless design with time-saving shortcut keys
- Quickly connect to your Windows laptop with Bluetooth®
- Pair with your Windows 11/10 PC right out of the box with Swift Pair
- Save time with built-in shortcuts like dedicated Office 365, search, and expressive keys as well as easy access to media controls, apps, screen snipping, calculator, volume, and more
- Up to a three-year battery life
Category: Keyboards
| SKU | QSZ-00004 |
|---|---|
| EAN | 0650450268101 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
| PDF URLs |
View PDF |
Sleek, full-sized, and optimized for key travel and typing. The Bluetooth Keyboard, Designed by Microsoft™, seamlessly pairs with your Bluetooth-enabled device and offers up to two years of battery life. Its low-profile design is modern and considered, making it a refined solution to any desktop setup.
| Keyboard | |
|---|---|
| Bluetooth version | 4.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 461.6 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 434.9 x 123.7 x 19 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |