We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Designed by Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse (EU/UK)
SKU
222-00020
- Designed by MicrosoftTM
- Made for all-day comfort with an ergonomic design made to promote a neutral hand position
- Easy-to-grip thumb rest
- Enjoy easy navigation with a machined aluminum scroll wheel, Teflon base, and precision tracking sensor optimized for a variety of surfaces
- Enjoy a long battery life of up to 12 months
- Connect up to three devices and seamlessly switch between them
Category: Mice
| SKU | 222-00020 |
|---|---|
| EAN | 0650450264721 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Designed by Microsoft |
Express your creativity with ergonomic comfort and wireless optimization. The Bluetooth Ergonomic Mouse, Designed by Microsoft™, features premium, precision navigation, forward/back navigation buttons, and three colors to match your style.
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities.
Please note: This device is not compatible with the Microsoft Mouse and Keyboard Center or Microsoft Accessory Center utilities.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Ergonomic design | Yes |
| Thumb rest | Yes |
| Technical details | |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Weight | 91 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 91 g |
| Width | 76.3 mm |
| Depth | 118.2 mm |
| Height | 42.4 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 91 g |