We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Compass Brief 13-inch with Flight Nylon
SKU
INCO300517-BLK
- Ultra light-weight premium flight nylon
- Plush faux-fur lined laptop compartment fits up to a 13" MacBook. - Quick access exterior pocket includes multiple slip pockets for tech and accessory organization
- Removable shoulder strap with mesh padded protection
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 13 " |
| Material | Nylon |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | INCO300517-BLK |
| EAN | 0650450153322 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
Designed with simplicity in mind, the Compass Collection carries, protects, and organizes your MacBook and other essentials. Quick-access pockets secure and store your keys and iPhone while a plush, faux fur padded compartment keeps your laptop protected. Now updated into premium light-weight Flight Nylon.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Width | 254 mm |
| Height | 38.1 mm |
| Depth | 355.6 mm |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Case type | Sleeve case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | All |