We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase Compact Sleeve with Flight Nylon for 16" MacBook Pro (2016-2024)
SKU
INCO400805-BLK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Compact Sleeve with Flight Nylon for 16" MacBook Pro (2016-2024)
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Maximum screen size | 16.2 " |
| Material | Nylon,Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | INCO400805-BLK |
| EAN | 0650450269436 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
The Incase Compact Sleeve's premium design beautifully complements the streamlined form of your MacBook, while its plush faux-fur lining helps prevent scratches and bumps. The Compact Sleeve features Flight Nylon material that is lightweight and closely woven for a smooth finish. The fabric's palette also complements the new range of MacBook colors.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 41.1 cm (16.2") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro (2016-2024) |
| Maximum screen size | 41.1 cm (16.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro (2016-2024) |
| Maximum screen size | 41.1 cm (16.2") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon, Polyester |
| Compatibility | MacBook Pro (2016-2024) |
| Case type | Sleeve case |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |