We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase City Brief 16-inch
SKU
CL60591
- Durable 270 x 500D blended weave polyester
- Quick access iPhone pocket with plush fleece lining
- Adjustable shoulder strap
- The Heather Black colorway, made with Ecoya reduces CO2 emissions and uses 89% less water than conventional yarn dyeing methods while also creating a more colorfast fabric that stands up better to light, water and washing.
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 15 " |
|---|---|
| Case type | Messenger case |
| Product main colour | Grey |
| SKU | CL60591 |
| EAN | 0650450136745 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
Carry your 16in MacBook Pro and other essentials in style and comfort with our urban-pro shoulder bag.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Width | 406 mm |
| Height | 292 mm |
| Depth | 51 mm |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Grey |
| Case type | Messenger case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 300 D |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Design | |
| Case type | Messenger case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 300 D |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Technical details | |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Messenger case |
| Carrying handle(s) | Yes |