We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase City Brief 16-inch
SKU
CL55458
- Durable 270 x 500D blended weave polyester
- Quick access iPhone pocket with plush fleece lining
- Adjustable shoulder strap
- The Heather Black colorway, made with Ecoya reduces CO2 emissions and uses 89% less water than conventional yarn dyeing methods while also creating a more colorfast fabric that stands up better to light, water and washing.
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 15 " |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Case type | Briefcase |
| Product main colour | Black |
| SKU | CL55458 |
| EAN | 0650450128108 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
Carry your 16in MacBook Pro and other essentials in style and comfort with our urban-pro shoulder bag.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 38.1 cm (15") |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |