We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan STR-MH-01 camera mounting accessory Monitor mount
SKU
STR-MH-01
- Allows you to connect an external monitor to your camera rig
- Includes two NATO rails
- 11 lbs. max payload
- Freely adjustable tilt with adjustable tension
- Compatible with monitors 1/4-20 mounted monitors
- Includes ARRI location pins for a more sturdy mounting solution
- 180°tilt and 360°swivel adjustment
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | STR-MH-01 |
|---|---|
| EAN | 0847983031726 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The Stratus Monitor Holder allows you to easily mount an external monitor to your camera rig. It is compatible with all Stratus camera cages. Once the monitor is mounted to the rig, you can tilt the monitor 180° to get the best viewing angle. The tension of the tilt can be adjusted by tightening the screw inside of the swivel. The Stratus Monitor Holder comes included with two standard NATO rails for mounting directly on to your camera rig. The monitor holder mount utilizes ARRI standard location pins with a 1/4-20 screw. When using the monitor holder with an ARRI location pin-compatible monitor, the pins will keep the monitor from coming loose and rotating. Since the ARRI location pins are retractable, it is compatible with any monitor with a 1/4-20 mount. The monitor holder has a max payload of 11 lbs.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Monitor mount |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Connecting thread | 1/4-20" |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Connecting thread | 1/4-20" |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 203.2 mm |
| Package depth | 152.4 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 453.5 g |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 203.2 mm |
| Package depth | 152.4 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package weight | 453.5 g |