We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan STR-DT12 camera mounting accessory Dovetail plate
SKU
STR-DT12
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12" ARRI Standard Dovetail, Anodized Aluminum, 7x 1/4-20, 7x 3/8-16 Screw Threads
- Use with ARRI-Standard Bridge Plate
- 12′′ Lightweight Cutout Design
- Stopper Screw & Safety Button in Each End
- Multiple 1/4-20 and 3/8-16 Screw Threads
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | STR-DT12 |
|---|---|
| EAN | 0847983031894 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
Use the 12″ ARRI-Standard Lightweight Dovetail Plate with a separately available sliding bridge plate to balance your camera rig and to support accessories. The Dovetail Plate features safety catches on each end to prevent the bridge plate from sliding off, and both 3/8″-16 and 1/4″-20 threads for mounting on a tripod quick release plate or other support.
ARRI STANDARD DOVETAIL
The Stratus Lightweight Dovetail is compatible with any ARRI Standard Baseplate.
SAFETY STOPPERS
A base plate safety stopper is included on both ends of the dovetail. This will keep your base plate from accidentally sliding off of the dovetail. To mount the dovetail, you can simply push the safety stopper down as you mount the baseplate. The spring-loaded stopper will move back into its original position after the baseplate has been mounted.
TRIPOD PLATE MOUNTING POINTS
Any tripod plate with a 1/4-20 or 3/8-16 screw can mount directly to the bottom of the dovetail. The dovetail features 7 1/4-20 screw threads and 7 3/8-16 screw threads. This allows your tripod plate to be mounted in various areas of the dovetail such as the back, center, or front.
ARRI STANDARD DOVETAIL
The Stratus Lightweight Dovetail is compatible with any ARRI Standard Baseplate.
SAFETY STOPPERS
A base plate safety stopper is included on both ends of the dovetail. This will keep your base plate from accidentally sliding off of the dovetail. To mount the dovetail, you can simply push the safety stopper down as you mount the baseplate. The spring-loaded stopper will move back into its original position after the baseplate has been mounted.
TRIPOD PLATE MOUNTING POINTS
Any tripod plate with a 1/4-20 or 3/8-16 screw can mount directly to the bottom of the dovetail. The dovetail features 7 1/4-20 screw threads and 7 3/8-16 screw threads. This allows your tripod plate to be mounted in various areas of the dovetail such as the back, center, or front.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Dovetail plate |
| Connecting thread | 1/4, 3/8" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connecting thread | 1/4, 3/8" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 305 mm |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 454 g |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 454 g |