We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-WDGL camera mounting accessory Mounting plate
SKU
ELE-WDGL
- Companion piece to our base plate systems
- Enables compatibility with larger wedge style quick release systems
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-WDGL |
|---|---|
| EAN | 0847983007028 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The ELE-WDGL wedge plate enables the connection of a variety of our base plate systems to larger, wedge style quick release systems like the Panasonic SHAN-TM700, Canon TA-100 and Sony VCT-U14.
* requires ELE-TM tripod mount, ELE-LBP camcorder base plate or ELE-SBP camcorder base plate.
* requires ELE-TM tripod mount, ELE-LBP camcorder base plate or ELE-SBP camcorder base plate.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Mounting plate |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3.5 mm |
| Depth | 2 mm |
| Height | 0.75 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |