We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-TM camera mounting accessory Tripod mount
SKU
ELE-TM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Tripod Mount, 1/4"-20 or 3/8"-16, aluminum, black
- Anodized black, machined aluminum
- Adds a tripod mount to the ELE-15RM rod mount
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-TM |
|---|---|
| EAN | 0847983007035 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
Our ELE-TM Tripod Mount will allow you to mount the Super Fly or Deluxe Fly (or any rig using our ELE-15RM mount) to any tripod plate with a 1/4-20 or 3/8-16 screws.
The ELE-TM is easy to mount and use without adding significant weight to your rig.
The ELE-TM is easy to mount and use without adding significant weight to your rig.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Tripod mount |
| Connecting thread | 1/4-20, 3/8-16" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connecting thread | 1/4-20, 3/8-16" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 2 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |