We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-GPKP camera mounting accessory Holder
SKU
ELE-GPKP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
GoPro 5/8 pin, 20.32 x 10.16 x 5.08 cm, black
- Light weight aluminum construction
- 5/8 pin fits snugly in any grip head or knuckle
- Allows the Camera to shift 90 degrees
- Comes with Standard GoPro pin for attaching camera
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-GPKP |
|---|---|
| EAN | 0847983012176 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The GoPro 5/8 pin allows the user to attach the 5/8 pin to any standard production grip item. This
allows for the placement of the GoPro cameras in many different shooting situations on set. It’s sturdy
aluminum construction grips snugly without slippage in the grip head.
allows for the placement of the GoPro cameras in many different shooting situations on set. It’s sturdy
aluminum construction grips snugly without slippage in the grip head.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Holder |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, Transparent |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, Transparent |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 203 mm |