We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-CS camera mounting accessory Shoe adapter
SKU
ELE-CS
- Black anodized machined aluminum
- Adds a Cold Shoe Mount to any 1/4′′ threaded hole
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-CS |
|---|---|
| EAN | 0847983004171 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The ELE-CS converts any 1/4″ threaded hole into a cold shoe mount making it ideal for lights, arms, monitors, shotgun mics or ball heads.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Shoe adapter |
| Connecting thread | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connecting thread | 1/4" |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 41.9 mm |
| Depth | 31.8 mm |
| Height | 19.1 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |