We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-90-M camera mounting accessory
SKU
ELE-90-M
- Anodized black, machined aluminum
- Completely modular
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-90-M |
|---|---|
| EAN | 0847983007011 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The ELE-90-M Right Angle Mount allows you to mount any two ikan elements components at right angles to each other. It features several 4mm threaded and unthreaded holes. The holes are spaced to accommodate our 62mm battery mounting systems and is compatible with the following Elements components:
Cheese Stick (Jr. and Sr.), Cheese Plates (single and double), Universal Pad & Cheese Plate, 15mm Rod Mount, 15mm Quick Release Rod Mount and Elements Handle Arm.
Cheese Stick (Jr. and Sr.), Cheese Plates (single and double), Universal Pad & Cheese Plate, 15mm Rod Mount, 15mm Quick Release Rod Mount and Elements Handle Arm.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Depth | 19.5 mm |
| Height | 19.5 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |