We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan ELE-90-15RDA camera mounting accessory Rod clamp adapter
SKU
ELE-90-15RDA
- Universal fit for 15mm rods
- Anodized black, machined aluminum
- Mount accessories at right angle to 15mm rods
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | ELE-90-15RDA |
|---|---|
| EAN | 0847983003754 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
The 15mm right angle rod adapter (ELE-90-15RDA) is ideal for mounting the Cheese Stick JR., with its anti-rotation mounting slot. By mounting the Cheese Stick JR, with this right angle adapter, additional mounting points are made available for your battery plates, articulating arms, etc.
Additionally, the ELE-90-15RDA can be paired with the 15mm Rod Adaptor (ELE-15RDA) for clamping 15mm rods perpendicular to each other.
Additionally, the ELE-90-15RDA can be paired with the 15mm Rod Adaptor (ELE-15RDA) for clamping 15mm rods perpendicular to each other.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Rod clamp adapter |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |